Seger i ATG Svenska Cupen inför ett ganska välfyllt Lundenhallen.
Första matchen vanns med elva bollar så vi kunde förlora med tio mål och änså gå vidare, vilket kanske inte gör den här tillställningen till någon förväntad nagelbitare. Men Sävedalens HK hade ungefär hälften av publikunderlaget och från deras sida så var det här en riktigt happening. De bjöd dessutom upp mycket bra ikväll och Jan Lennartsson var duktig även denna gång. Men det som måste nämnas i det här sammanhanget är Jonas Olsson a k a Joma gör ett mål och detta på shoot out – hans 19e raka mål i den formen, respekt…
Som sagt Sävedalen började bra men de ledde bara med 3-0 efter straffläggningen och vår uppförsbacke var inte så brant. Men den blev det ändå då de spelade smart och hade lite kantboll in i början. Men vi gnetade på och hamnade i en bra sits inför första med ett mål ner.
I andra var det svårt att skaka av oss ett vilt kämpande Sävedalen som dessutom var väldigt disciplinerade i hemspringet. Vi gick upp i ledning någon gång vid 19-18 och sen släppte vi den aldrig. Ett sista försök från Sävedalen med 7-6 gav lite kontakt men vi lyckades hålla undan.
En helt ok insats från vår sida och det viktiga var avancemang till gruppspel och att vinna denna match givetvis. Den här generationen som vi mötte idag har varit med om Redbergslids IK riktiga storhetstid så de spelade med stor inspiration och vilja att ta en historisk seger mot oss.
Bra hos oss tycker jag Axel Winström var i mål. I motståndarmålet radades det också upp frilägesräddningar i parti och minut. Lukas Rådberg hade lite svårt att få in bollen framåt men gjorde det stundtals riktigt bra bakåt. Hasanic startade inte idag men landade som bästa målskytt på sex mål och vi hade hela elva målskyttar av tretton närvarande spelare vilket känns bra. En bra bredd och många som vill bidraga.
Nu väntar några tuffa veckor till innan vi tar lite semester vid midsommar. Vi hoppas att ni också hämtar kraft för Allsvenskan och gruppspelet i ATG Svenska Cupen väntar i augusti och september.
Tack för denna säsong och på den här sidan året är vi obesegrade vilket är starkt. Det tar vi med oss in i nästa säsong.
Slutresultat: 29-26 (13-14)
Målskyttar RIK: Isak Hasanic Holmgren 6, Anton Schulze 5, Carl Hamberg 4, Lukas Rådberg 3, Elias Nordblom 2, Helmer Jönsson 2, Noel Fagelin 2, Linus Lövgren 2, Anton Gustavsson 1, Oliver Andersson 1, Oliver Lindqvist 1.
Målskyttar SHK: Jan Lennartsson 8, Adam Bucht 4, Joakim Olsson 3, Joel Forsberg 3, Rasmus Rådberg 3, Anton Thorin 2, Christoffer Edvardsson 2, Jonas Olsson 1.
Domare: Thomas Hellgren & Rasmus Wallin